inspiracje_ody_postacie

Wiele postaci ze świata One Piece'a, w mniejszym lub większym stopniu, wzorowana jest na znanych osobach i gwiazdach współczesnej popkultury. Niektóre z tych inspiracji zostało potwierdzone przez Eiichiro Ode w SBSach, większość z nich to jednak jedynie domysły fanów. Poniżej znajduje się małe zestawie tego co jak dotąd udało się wyłapać:

Postać: Inspiracja: Opis:
Abdullah
● Jego imię i wygląd wzorowane są na byłym kanadyjskim wrestlerze - Lawrensie Robercie Shreve - znanym jako Abdullah the Butcher.1)
Acilia
● Jej imię może być nawiązaniem do Achilli, znanej z imienia gladiatorki, której pojedynek z Amazonką został uwieczniony na płaskorzeźbie z przełomu I/II wieku n.e.
Alvida
● Jej imię wzorowane było na Awildzie - legendarnej piratce, która była kapitanem załogi złożonej w większości z kobiet. Pokonana przez księcia Alfa, ożeniła się z nim i została królową Danii. Obecnie wielu historyków uznaje ją za postać fikcyjną, znaną jedynie z legend.2)
Aramaki
● Wzorowany jest na legendarnym japońskim aktorze Haradzie Yoshio, który w filmie „Ronin-gai” wcielił się w postać ronina, znanego jako Gen'nai Aramaki.
Bartolomeo
● Jego imię nawiązuje do Bartolomeu Diasa - portugalskiego żeglarza i odkrywcy. Znany jest on jako pierwszy Europejczyk, który opłynął południowy kraniec Afryki.
Borsalino
● Wzorowany jest na japońskim aktorze Kunie Tanaka, a jego imię i wygląd pochodzą od postaci granej przez tego aktora w starym japońskim filmie „Truck Yarō: Bakusō Ichibanboshi” („Tirowcy: Pierwsza gwiazda wyścigu”).3) 4)
Buffalo
● Jego imię i zdolności mogą być nawiązaniem do amerykańskiego myśliwca z czasów II wojny światowej - Brewster F2A Buffalo.
Emporio Ivankov
● Wygląd wizualny postaci jak i cała kraina neotraziomów, została zainspirowana filmem „The Rocky Horror Picture Show” i postacią samozwańczego transwestyty, doktora Franka N. Furtera.
● Wygląd i imię postaci nawiązują również bezpośrednio do Norio Imamury, prawdziwego transwestyty poznanego przez Ode w teatrze. Posiada on charakterystyczną twarz, która wygląda jak wykuta w skale, przez co Oda błędnie zapamiętał jego nazwisko jako „Iwamura” („iwa” to po japońsku „skała”). Co ciekawe, gdy Imamura dowiedział się, że stał się inspiracją dla tej postaci, zgłosił się do castingu na podkładanie głosu w anime dla Ivankova i otrzymał tę rolę.5)
Hogback
● Swoim wyglądem bardzo przypomina Pingwina z filmów i komiksów o Batmanie.
Ideo
● Wzorowany jest na robocie występującym w starym anime pod tytułem „Space Runaway Ideon”. Jedna z cech charakterystycznych tego robota są wystające w górę ramiona. 6)
Isshou
● Wzorowany jest na japońskim aktorze - Shintarō Katsu, który znany jest jako odtwórca roli Zatōichiego, w serii filmów i seriali poświęconych temu bohaterowi.
Jango
● Swoim wyglądem bardzo przypomina muzyka Stevena Tylera. Natomiast jego sylwetka, zachowanie i styl tańca (moonwalk), są bezpośrednim nawiązaniem do Michaela Jacksona.
Jaygarcia Saturn
● Jego wygląd może być inspirowany postacią włoskiego generała i patrioty Giuseppe Garibaldiego, uważanego za jednego z „ojców ojczyzny” współczesnych Włoch.
● Jego imię jest nawiązaniem do szóstej planety Układu Słonecznego, nazwanej na cześć rzymskiego boga Saturna.
Jeet
● Jego imię i wygląd wzorowane są na byłym hiduskim wrestlerze - Jagjit'cie Singhu Hansie - znanym jako Tiger Jeet Singh.7)
Kin'emon
● Jego imię i wygląd wzorowane były na słynnym japońskim aktorze - Kinnosuke Nakamurze.8)
Kuzan
● Wzorowany jest na japońskim aktorze - Yūsaku Matsuda, a jego wygląd pochodzi od postaci granej przez tego aktora w serialu „Tantei monogatari”.9)
Magellan
● Jego imię jest nawiązaniem do Ferdynanda Magellana, słynnego portugalskiego żeglarza w służbie hiszpańskiej, morskiego podróżnika i znanego odkrywcy.
Marshall D. Teach
● Jego imię, cechy wyglądu i przydomek wzorowane są na niesławnym, XVIII-wiecznym, angielskim piracie Edwardzie Teachu, znanym jako „Czarnobrody”.10)
Mr. 5
● Jego pierwowzorem był znany amerykański muzyk Lenny Kravitz.
Peeply Lulu
● Wygląd tej postaci nawiązuje do brytyjskiego muzyka Freddiego Mercurego.
Queen
● Wygląd tej postaci wzorowany jest na Obeliksie - postaci wymyślonej przez Rene Goscinnego i Alberta Uderzo w komiksie o Asteriksie.
Sakazuki
● Wzorowany jest na znanym japońskim aktorze - Bunta Sugawara, a jego wygląd oparty jest na postaci granej przez tego aktora w starym japońskim filmie „Jingi naki tatakai” („Walka bez honoru”).11)
Sanji
● Wzorowany był na aktorze Steve'ie Buscemim, znanym między innymi z filmu „Wściekłe psy”.12)
Sentoumaru
● Postać ta bardzo mocno nawiązuje do Kintarō - bohatera japońskiego folkloru.
Shaka
● Hełm Shaki, jednego z klonów doktora Vegapunka, swoim wyglądem przypomina kask który nosi francuski muzyk Guy-Manuel de Homem-Christo.
Tensei
● Wzorowany jest na znanym japońskim aktorze - Kobayashi Akirze. Jego wygląd oparty jest na postaci granej przez tego aktora w starym japońskim filmie „Jingi naki tatakai” („Walka bez honoru”), gdzie występował obok aktora będącego inspiracją dla postaci Czerwonego Psa.
Vegapunk
● Wygląd tej postaci nawiązuje do jednego z najsłynniejszych naukowców świata - Alberta Einsteina, a szczególnie do jego słynnego zdjęcia z wystawionym językiem.
● Antena w kształcie jabłka na czubku jego głowy, może być nawiązaniem do Isaaca Newtona i opowieści o tym jak jabłko spadające na ziemie doprowadziło do odkrycia przez niego właściwości grawitacji.

1) , 6) , 7)
SBS na końcu rozdziału 715, tom 72, strona 86.
2)
SBS na końcu rozdziału 50, tom 6, strona 124.
3) , 9) , 11)
SBS na końcu rozdziału 558, tom 57, strona 134.
4)
SBS na końcu rozdziału 699, tom 70, strona 184.
5)
SBS na końcu rozdziału 570, tom 58, strona 148.
8)
SBS na końcu rozdziału 682, tom 69, strona 86.
10)
SBS na końcu rozdziału 474, tom 49, strona 88.
12)
SBS na końcu rozdziału 670, tom 68, strona 62.