diabelski_owoc

Diabelski owoc, zwany również przeklętym owocem jest tajemniczym owocem, który znaleźć można w różnych miejscach na świecie. Osoba, która go zje, zyskuje różne dziwne i ciekawe moce - w zależności od typu i rodzaju owocu - traci jednak możliwość pływania.

Powiada się, że diabelskie owoce są dziełem Morskiego Diabła, a sekret ich mocy ukryty jest gdzieś na Grand Line. Ponieważ nie łatwo jest spotkać ich użytkowników (szczególnie poza Grand Line), powstało wokół nich sporo plotek i ciężko jest stwierdzić, które są prawdą, a które fikcją. Ze względu na ich moce i rzadkość, osiągają ceny wykraczające ponad 100.000.000 berry. Obecnie wyróżnia się ponad 100 różnych typów diabelskich owoców.

Jedną z głównych cech diabelskich owoców jest fakt, że smakują przerażająco obrzydliwie. Osoba, która go zje nie zawsze jest świadoma mocy jaką właśnie uzyskała, gdyż po zjedzeniu często nie zachodzą w ciele żadne widoczne na pierwszy rzut oka zmiany. Wszystkie owoce różną się kształtem i kolorem, co pozwala tworzyć specjalne encyklopedie. Emitują również specjalną aurę, która pomaga w ich rozróżnianiu. Aby zyskać moce diabelskiego owocu wystarczy jeden kęs, po którym staje się on zwykłym, aczkolwiek ciągle okrutnie niesmacznym owocem.

Nie mogą istnieć jednocześnie dwa takie same owoce. Kiedy osoba dysponująca mocą umiera, owoc odradza się ponownie gdzieś na świecie i kolejna osoba może go zjeść, zyskując identyczne moce jak poprzednik. Wyjątek od tej reguły stanowią sztuczne diabelskie owoce stworzone przez człowieka.

Z mocą jaką zyskują władający diabelskimi owocami ciągnie się jedna zasadnicza wada - tracą oni możliwość pływania, stając się w wodzie typową kotwicą. Stają się również wrażliwi na Kamień Morskiej Strażnicy, który emituje taką samą energie jak morze i osłabia władających mocami.

Diabelskie owoce dzielą się na trzy rodzaje:

  • Paramecia - dają użytkownikowi unikalne nadludzkie zdolności, które pozwalają zmienić właściwości ciała, bądź pozwalają manipulować czymś lub tworzyć coś. Pod tą kategorię podchodzi bardzo wiele przeróżnych owoców.
  • Logia - dają użytkownikowi możliwość stania się siłą przyrody, taką jak ogień, lód czy błyskawica. W stanie tym mogą działać niezależnie od granic możliwości swojego ciała, a większość ataków fizycznych jest nieskuteczna przeciwko nim, z wyjątkiem wykorzystania słabości żywiołu lub Dominacji.
  • Zoan - dają użytkownikowi możliwość zmiany kształtu w zwierzę lub owada, znacznie zwiększając przy tym możliwości fizyczne władającego. Transformacja może być całkowita, z wszystkimi cechami dzikiego zwierzęcia, lub można wybrać formę hybrydową, która jest czymś pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem. Dodatkowo wyróżnia się w tej kategorii specjalne typy owoców:
    • Starożytny Zoan - które pozwalają użytkownikowi na zmianę w starożytne zwierzę, które już nie występuje we współczesnym świecie. Dinozaury na przykład cechują się niesamowitą wytrzymałością fizyczną.
    • Mityczny Zoan - bardzo rzadkie owoce, które pozwalają użytkownikowi na zmianę w mityczne postacie z legend. Oprócz standardowej transformacji, większość z nich posiada unikalne zdolności na wzór owoców typu Paramecia.

Dodatkowo wyróżnić można sztuczne diabelskie owoce, które zostały stworzone przez człowieka:

  • Sztuczny diabelski owoc - stworzony przez doktora Vegapunka, przy wykorzystaniu czynnika dziedziczności pobranego od pirata Kaidou. Był to prototyp owocu typu Zoan - Ryb-rybowocu, Model: Błękitnosmoczy, uznany został jednak za wielkie niepowodzenie, gdyż pozwalał władającemu na przemianę w różowego smoka, pomimo że pozostałe właściwości owocu odtworzone zostały perfekcyjne.
  • SMILE - stworzone z substancji SAD przez Caesara Clowna, posiadały niepełne właściwości owoców typu Zoan, obarczone były jednak wieloma wadami i tylko 10% zjedzonych owoców, dawało upragniony efekt.

W rzadkich przypadkach moc diabelskiego owocu może ulec przebudzeniu. Dzieje się tak najczęściej, gdy umysł i ciało władającego osiągną na tyle wysoki poziom, by wykorzystać pełen potencjał mocy owocu. W zależności o typu owocu, przebudzenie pozwala uzyskać dodatkowe właściwości. Władający owocami Paramecia, mogą na przykład zmieniać i manipulować swoim otoczeniem, natomiast władający owocami Zoan zyskują jeszcze większą wytrzymałość fizyczną i niesamowicie szybką zdolność regeneracji.

Marshall D. Teach jest pierwszą osobą, która uzyskała możliwość władania mocami dwóch diabelskich owoców jednocześnie, aczkolwiek nie jest jasne w jaki sposób tego dokonał.

Przy korzystaniu z owoców zmieniających kształt i rozmiar ciała użytkownika, często zmienia się również jego ubiór (na przykład strój Luffy'ego, czapka Choppera przy przemianach, czy też większość użytkowników owoców typu Zoan i Logia). Oda wyjaśnił w jednym z SBS, że gdyby potraktował ten aspekt realistycznie, w mandze co druga postać chodziła by nago.