bartholomew_kuma

„Tyran” Bartholomew Kuma był jednym z Królewskich Wojowników Mórz, dawnym królem-figurantem w Królestwie Sorbet, byłym piratem, a także jednym z oficerów i założycieli Armii Rewolucjonistów. Należy to niemal wymarłej rasy bukanierów. Jest przybranym ojcem Jewelry Bonney.

Bartholomew Kuma
kuma.jpg
wiek: 47 lat
diabelski owoc: Łap-łapowoc
nagroda: ฿ 296,000,000
pochodzenie: South Blue
debiut: Rozdział 233
status: żyje
wzrost: 689 cm
urodziny: 9 luty
grupa krwi: X

„Tyran” Bartholomew Kuma był jednym z Królewskich Wojowników Mórz, dawnym królem-figurantem w Królestwie Sorbet, byłym piratem, a także jednym z oficerów i założycieli Armii Rewolucjonistów. Należy to niemal wymarłej rasy bukanierów. Jest przybranym ojcem Jewelry Bonney.

Ze względu na swoją przynależność rasową, będąc jeszcze małym dzieckiem, Kuma wraz z rodzicami trafił do niewoli Niebiańskich Smoków. Mając 9 lat, został zmuszony do udziału w Turnieju Oczyszczania Ludów Tubylczych na wyspie God Valley. Z pomocą Emporio Ivankova i Ginny udało mu się zdobyć moc diabelskiego owocu typu Paramecia - Łap-łapowocu, z którego pomocą uciekł z wyspy, ratując przy tym wielu innych niewolników.

Na skutek kłamstw Globalnego Rządu, Kuma znany był powszechnie wśród ludzi jako okrutny i budzący grozę pirat, posiadający list gończy na ฿ 296.000.000. Gdy pojawiła się szansa na wyleczenie Bonney ze śmiertelnej choroby, którą odziedziczyła po swojej matce, bez wahania zgodził się na warunki stawiane przez Saturna ze Starszyznę Pięciu Gwiazd. Przy udziale doktora Vegapunka został stopniowo przekształcony w cyborga zwanego "Pacifistą", w rezultacie utracił przez to swoją świadomość, stając się bezduszną maszyną - PX-0. Dodatkowo jego czynnik dziedziczenia posłużył do stworzenia jednego z modeli Serafinów, w którym Vegapunkowi udało się skopiować moc Łap-łapowocu.

Kuma pokładał wielkie nadzieje w synu swojego przyjaciela Dragona - Monkey D. Luffy'm. Młody chłopak, który władał mocami gumy i rzucił wyzwanie Globalnemu Rządowi, przypominał mu jego idola z dzieciństwa - Nike. Z tego powodu, poprosił w tajemnicy doktora Vegapunka, aby po utracie świadomości zaprogramował mu zadanie obrony statku Słomkowych - Thousand Sunny, w trakcie ich dwuletniego treningu. Za karę Globalny Rząd ponownie oddał go w niewolę Niebiańskim Smokom.

kuma5.jpg

Kuma jest niezwykle wysokim, blisko siedmiometrowym, mężczyzną. Zwykle nosi ze sobą Biblie. Posiada długie, kręcone, czarne włosy, a jego oczy zakryte są parą soczewek, które wyglądem przypominają okulary. Na głowie nosi białą czapkę w brązowe plamy z parą okrągłych uszu. Posiada czarną kurtkę z wielkim białym symbolem w kształcie celownika i mniejszymi symbolami łapy wokół pasa.

❦ Diabelski owoc

Kuma włada mocą diabelskiego owocu typu paramecia - Łap-łapowocu - który pozwala mu odbijać wszystko do czego się dotknie.

Ataki z których korzysta w walce:

  • Ciśnieniowe Działo - Kuma odpycha otaczające go powietrze, które z dużą prędkością uderza w przeciwnika. Atak ten zadaje poważne obrażenia i jest w stanie przeszyć kilku przeciwników naraz.
  • Ciśnieniowe Działo Wielokrotnego Pchnięcia - Kuma rozstawia nogi w stylu zapaśnika sumo, po czym wykonuje serię pchnięć, zasypując swojego przeciwnika gradem Ciśnieniowych Dział.
  • Ursus Shock (niedźwiedzie uderzenie) - niezwykle potężny atak obszarowy, podczas którego Kuma kompresuje olbrzymie ilości powietrza w małą bańkę.

Przeszłość

Bartholomew Kuma urodził się 47 lat temu w królestwie Sorbet, jako syn Clappa z rasy bukanierów i nienazwanej matki będącej człowiekiem. W wieku 4 lat jego rodzina została wytropiona przez agentów Globalnego Rządu i wszyscy trafili do niewoli Niebiańskich Smoków. Tam w wyniku tortur i znęcania zmarła jego matka, a sam Kuma utracił sens życia. Na duchu podtrzymywał go jego ojciec, który opowiadał mu historie o legendarnym wojowniku, znanym jako Nika, który kiedyś ich oswobodzi. Jednak pewnego dnia, gdy Clapp tańczył w rytm bębnów wolności, został zastrzelony na oczach syna.

Mając 9 lat, został zmuszony do udziału jako ofiara w Turnieju Oczyszczania Ludów Tubylczych na wyspie God Valley. Gdy próbował uciec przed nadchodzącą masakrą, spotkał parę młodych niewolników, Emporio Ivankova i Ginny. Ci objaśnili mu swój plan ucieczki, który obejmował kradzież dwóch niezwykle rzadkich diabelskich owoców przeznaczonych jako nagrody dla uczestników turnieju: Łap-łapowocu i Ryb-rybowoc, Model: Błękitnosmoczy. Kuma od razu zgłosił się do udziału, uważając, że jego duże ciało da mu większe szanse na przetrwanie. Po pojawieniu się na wyspie pirackich załóg Rocksa i Rogera, jak również marynarki z Garpem na czele, wszędzie zapanował wielki chaos. To otworzyło szansę na zdobycie owoców, jednak nagle pojawiła się Charlotte Linlin, która odebrała dla Ivankova Ryb-rybowoc, Model: Błękitnosmoczy. Gdy próbowała zaatakować Kumę, ten szybko zjadł swój owoc. Pojawił się jednak Jaygarcia Saturn, który obezwładnił Kumę. Stwierdził, że przedstawiciela rasy bukanierów, jedyne co może spotkać w życiu to niewolnictwo lub śmierć, na co Kuma odpowiedział, że zamierza ocalić jak najwięcej ludzi, tak jak legendarny Nika. Ostatecznie Kumie udało się ocalić ponad 500 niewolników z God Valley, zanim sam, wraz Ginny i Ivankovem uciekli do jego rodzinnego królestwa Sorbet. Kuma razem z Ginny zamieszkali w kościele, a Ivankov postanowił wyruszyć w morze by cieszyć się odzyskaną wolnością. Zajmowali się sprzedażą drewna i w ten sposób zarabiali na jedzenie.

Mając 17 lat, Kuma został pastorem. Co tydzień w kościele, za pomocą swojego diabelskiego owocu, wypychał ból ze wszystkich chorych i potrzebujących. Natomiast wieczorem, cały ten ból przyjmował na siebie, ponieważ w przeciwnym razie z czasem powrócił by on do chorych. Pięć lat później Ginny zaproponowała, że wyjdzie za mąż za Kumę. Odmówił on jednak i unikał później tego tematu, gdyż bał się, że historia jego rodziny może się powtórzyć, a nie chciał uczynić Ginny nieszczęśliwą.

22 lat temu, gdy Kuma miał 25 lat, sprawujący władzę w królestwie Sorbet król-tyran Bekori postanowił wprowadzić nową politykę segregacji ludzi. Podzielił on kraj na dwie części, spokojną i bezpieczną północną prowincję i pełne bezprawia południe.

kuma6.jpg

Kuma w języku japońskim oznacza niedźwiedzia.

Jego ulubionym jedzeniem jest miód i łosoś.

W jednym z SBSów w tomie 76, Oda narysował Kumę jako kobietę.